Çin Vize Danışmanlığı

Çin Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Ankara’dan yapılan Çin vizesi başvurularında belgeler mesleğinize ve ülkeyi ziyaret amacınıza göre değişebilmekte ve koşullara göre güncellenebilmektedir. Vize Merkezi Ankara yetkili acentamızla yapacağınız görüşme sonucunda güncel belgeler tarafınıza e-mail ile gönderilmektedir.

Bununla birlikte durumunuza özel ve durumunuzu açıklayıcı başka ek belgeler ibraz etmeniz gerekebilir. Ankara Vize Merkezi tamamlayamadığınız belgelerle ilgili olarak alternatif hangi evrakların sunulabileceği konusunda size destek olmaktadır. Bu anlamda temsilcilerimizi seyahat planınızla ilgili doğru bilgilendirmeniz size daha iyi yardımcı olabilmemiz açısından önemlidir.

Ankara Çin vizesi başvurularında evraklarınızın güncel olması ciddi bir koşuldur. Duruma göre 6 aydan daha eski belgelerle yapılan başvurular kabul edilmez ve ret sebebi olabilirler. Özellikle ticari vize başvurularında şirket evraklarınızın güncelliğini korumasına dikkat ediniz.

Aşağıda belirttiğimiz belgelerin hazırlanması zaruridir ancak yukarıda da belirttiğimizi gibi çağrı merkezimizle irtibata geçmeniz güncel belge listesi ile başvuru yapmanızı sağlayacaktır.

 • Pasaport ve eski pasaportlar
  • Güncel pasaportunuzun Çin ziyaretiniz sonrası 6 ay geçerli olması gerekmekte olup, Çin vize başvurularında eski pasaportların da evrak dosyanızda olması gerekmektedir. Eski pasaportunuzun olmadığı  ya da kayıp olduğu durumlarda çalıştığınız şirketin yetkilisinden bu durumu açıklayan bir dilekçe talep edilmektir.
 • Davetiye
  • Çin turistik vize başvurularında davetiye Çin’deki turizm acentesinden, ticari başvurularda Çin’de iş faaliyet içinde olunan firmadan gönderilmelidir. Davetiye Çin’de ziyaret edilecek bölgeni en yüksek devlet makamından onaylı olmalıdır. Davetiye hazırlanıp onaylandıktan sonra davetiye üstündeki barkod Çin’in Türkiye’deki ilgili konsolosluk seviyesine iletilmektedir. Barkod numarasının konsoloslukta olmasından dolayı mail ile gönderilen davet mektubu kabul edilebilmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopiniz
 • İkametgahın orijinali
  • Çin turistik vize başvurularında talep edilmektedir.
 • Çin vizesi fotoğraf ölçüleri
  • 3,3 x 4,8 santimetre ebatlarındaki fotoğrafınız güncel olmalıdır.2 adet ibraz edilmesi gereken fotoğraflarınız mat, kalın kağıda basılı, fonu beyaz ve gözlüksüz çekilmiş olması kriterleri vardır. Koyu renk kıyafetlerle çektirmeniz uygun olacaktır.
 • Güncel şirket evrakları
  • Şirket sahibi veya şirket çalışanları Çin ticari vize başvurularında sahibi oldukları veya çalıştıkları şirkete ait orijinal faaliyet belgesi, şirket dilekçesi, vergi levhası fotokopisi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, şirketin imza sirküleri belgelerini sunmalıdırlar.
 • En az 5000 TL bakiyeli Banka hesap dökümleri, bankanın imza sirküleri ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Orijinal sabıka kaydı belgesi
  • Lütfen Dikkat!: Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği burada yer alan evrakların dışında ek belge talebinde bulunabilir veya vize başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Böyle durumlarda lütfen Ankara Çin Vize Merkezi şubemizi bilgilendiriniz.

Ankara Çin Vize Başvurusu

Ankara Çin vize başvurularında seyahat edilecek bölgedeki belediyeden ya da valilikten onaylı davetiye size mail olarak ulaştırılmadan veya davetiye olmadan Çin vize başvuru işlemlerinize başlanamaz.

Ankara Çin vizesi işlemlerinde konsolosluktan şahsen bulunulması gerekmediğinden randevu ile işlem yapılmamaktadır. Ayrıca işlemlerinizi vize merkezi üzerinden gerçekleştirirken ofisimize randevu almadan gelebilirsiniz ancak gelmeden önce yoğunluk durumumuzu öğrenmek için lütfen çağrı merkezimizi arayın. Evraklarınızı elden veya kargo ile teslim ettiğinizde temsilcimiz hemen inceleyerek size gerekli bilgilendirmeyi telefon veya mail yolu ile yapmaktadır.

Çin Vizesi Başvuru Formu

Çin vizesi başvuru formunun hazırlanması Ankara Vize Merkezinin çalışma sahası içindedir. Çin vize başvuru formu Çince ve Türkçe formattadır. Çin vizesi başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgilerin diğer belgelerinde ibraz ettiğiniz bilgilerle tutarlı olması şarttır, bu nedenle çok dikkatle doldurulması gerekmektedir. Çin vizesi başvurularında kullanılan fotoğrafın fonu beyaz, yüzün net şekilde görüldüğü, gözlüksüz ve çerçevesiz bir fotoğraf olması gerekir. Çin başvuru formu hem Çince hem de Türkçe doldurulabilir. Çin’e gidiş amacınız, giriş çıkış sayısı ve talep ettiğiniz kalma süresini doğru şekilde belirtmeniz gerekmektedir çünkü bu doğrudan vize ücretini etkileyen bir unsur olarak karşınıza çıkmaktadır. Çin vizesi başvuru formunda seyahat sağlık sigortası yaptırdığınız kurumun adı da yer vermeniz gerekir. Çin vize başvuru çok kapsamlı, çok yönlü bir formdur. Daha önceki Çin ziyaretlerinize dair bilgilerden ikamet adresinize, Çin’de kalacağınız adres bilgisinden geçirdiğiniz hastalıklara kadar çeşitli bilgileri vermeniz talep edilmektedir. Bu anlamda formun doldurulmasında Ankara Vize Merkezinden profesyonel destek almanız yanlış anlaşılmaları giderecektir.

Ankara Çin Vize Ücretleri

Ankara’dan yapılan başvurularda Çin vize ücretleri Çin seyahatiniz amacı olan turistik veya ticari duruma, sosyal durumunuza (çalışan, öğrenci emekli vb.) ve talep ettiğiniz giriş sayısına göre farklılık gösterebilir. Tel girişli veya çok girişli vize ücretleri birbirinden farklıdır.

Vize Merkezi Ankara’dan talep etmeniz gereken bilgilendirme e-mail’inde gerekli belge ve ücret bilgileri yer almaktadır.

Hatırlatmakta fayda var ki Çin vize başvuruları yetkili seyahat acentaları üzerinden gerçekleştirildiği için konsolosluk harç bedellerinin yanında yetkili acenta başvuru ücretleri de vize ücretlerine doğal olarak yansımaktadır. Vize reddi durumunda herhangi bir iade yapılmamakta olup vize reddine veya onayına karar veren kurumun Çin Konsoloslukları olduğu unutulmamalıdır.

Önemli Not: Ankara’dan yapılan vize başvurularında Çin vizesi sonucuna karar veren etkili kurum sadece Ankara Çin Büyükelçiliğidir. Vize Merkezi Çin vizenizin Çin Devleti ve Konsoloslukları tarafından belirlenen başvuru kriterlerine uygun şekilde başvuru yapmanızı sağlamakta olup, vize reddinden sorumlu tutulamaz.

Lütfen danışmanlarımız size verdiği tavsiyelere uygun şekilde belge hazırlıklarınızı yapın ve başvurunuzu bu doğrultu da şekillendirelim.